تفریحی گردشگری

دهکده توریستی گنج‌نامه در شهر همدان با دیدنی‌های بی‌نظیر خود از جمله ِغار آکواریوم مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد.

گنج‌نامه نام دهکده‌ای توریستی در شهر همدان است که از بخش‌های باستانی و گردشگری تشکیل یافته است. این مجموعه با امکانات تفریحی بسیار و بی‌نظیر خود آماده پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی است تا تجربه سفری شیرین و به یاد ماندنی را در ذهن افراد حک کند.

دهکده فرهنگی ورزشی توریستی گنج‌نامه همدان در پنج کیلومتری شهر همدان، در میدان گنج‌نامه و در مجاورت کتیبه‌های کهن و آبشار گنج‌نامه قرار دارد. این دهکده در سال ۱۳۷۹ در دامنه شمالی کوه‌های الوند منطقه نمونه گردشگری را ایجاد کرده است. این تفرجگاه مجوزهای لازم از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، سازمان تربیت بدنی و پروانه‌های ساختمانی کامل جهت ساخت حدود ۱۸۰۰۰ متر زیربنای مسقف را کسب کرده است. این تفرجگاه از قسمت‌های باستانی و گردشگری تشکیل شده است.

مجموعه گنج‌نامه یکی از قوی‌ترین قطب‌های گردشگری ایران و خاورمیانه بوده و عضوی از سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) شده است. دست‌یابی پروژه کارآفرین برتر در سال ۱۳۹۱ و تقدیر و تشکر از سوی مسئولین و مقامات کشوری از افتخارات این مجموعه است.

تله‌کابین گنج‌نامه

برای رهسپار شدن به ارتفاعات کوهستانی قله‌ای که به «عروس کوه‌های ایران» معروف بوده و بهره‌مندی از زیبایی‌های پنهان در دل رشته‌کوه الوند نظیر طبیعت دل‌انگیز و مصفا، کوه‌ها و صخره‌های مرتفع و آبشار زیبای گنج‌نامه، می‌توان از تله‌کابین گنج‌نامه استفاده کرد.

طول خط رفت و برگشت تله‌کابین ۳۴۰۰ متر و ارتفاع حداقل و حداکثر از سطح دریا به ترتیب  ۱۹۰۰ و ۲۸۰۰ متر است. این تله‌کابین به وسیله مهندسان آلمان ساخته شده و در سال ۱۳۸۷ عملیات ساخت آن به اتمام رسیده است. دشت میشان نقطه آغاز و پایان تله‌کابین است. ۱۵ دقیقه زمان برای رفت و برگشت تله‌کابین مورد نیاز است که با توجه به سرعت باد تغییر می‌یابد.

این تله‌کابین ۳۵ کابینه بوده که با توجه به شرایط آب و هوا و تعداد مسافر تغییر پیدا می‌کند. شش کابین وی‌آی‌پی برای این تله‌کابین در نظر گرفته شده که صندلی‌های چرمی و امکانات پذیرایی از تجهیزات آن است.

غار آکواریوم

به منظور جذب هرچه بیشتر گردشگر به وسیله آفرینش محیطی کاملا متفاوت و آماده‌سازی مکانی برای تحقیقات و افزایش سطح آموزش و با ترکیب دو عنصر متفاوت، صخره و کوهستان با اعماق آب‌های دریا و با الهام از غار علیصدر، غار آکواریوم دهکده گنج‌نامه پروژه‌ای بود که در سال ۱۳۹۰ با همکاری گروه مشترکی از مهندسان و پیمانکاران ایرانی و خارجی آغاز به طرح شد.

این مجموعه بالغ بر ۱۰۰۰ مترمربع وسعت داشته و ارتفاع آن از۲٫۵ تا ۱۵ متر متغیر است. همچنین سالن اصلی ۸۵۰۰۰ لیتر گنجایش داشته و ۲۱ آکواریوم آب شور و شیرین با ابعاد متغیر ۱*۱ تا ۲*۲ متر را دارا است. این مجموعه آکواریوم نگهداری سفره ماهی و ستاره دریایی و همچنین آکواریوم‌های پلنت با ابعاد ۳*۲ دارد. در طبقه دوم غار مجموعه‌ای از بهترین نمونه‌های کمیاب زیست‌محیطی و خزندگان سراسر جهان در محوطه‌ای حفاظت می‌شود.

این غار شامل سه سالن اصلی با راهرو‌هایی حاوی مه و باران ساختگی با رایحه‌های مربوطه بوده و جوی کاملا متفاوت دارد، به گونه‌ای که هر قسمت از قسمت بعدی متمایز است

 

درکنار اینها امکانات تفریحی دیگری همچون سورتمه ریلی و باغ پرندگان نیز وجود دارند که گشت و گذار مسافران را بیش از پیش مفرح تر و هیجانی تر خواهد کرد.

search fan